27 kwietnia 2013 – Ukraina – Lwowskie Cmentarze

„Z rodzinnego domu do Lwowa masz bliżej niż do Warszawy” – słyszę przez wyjazdem i to byłaby prawda, gdyby nie mały szczegół w postaci granicy. Czas przekroczenia jest nieokreślony, można czekać od jednej do kilkunastu godzin. Nie ma znaczenia długość kolejki, rodzaj pojazdu, ilość bagażu, pieczątki w paszporcie… Stoją wszyscy. Cóż za równouprawnienie! Po 2 godzinach, spędzonych bezczynnie na granicy, wjeżdżamy na wschodnie ziemie.

Pierwszy przystanek Sobór Św. Jura we Lwowie, wchodzę cichutko, niestety staję w nieznanej mi grupce ludzi i na wstępie zostaję „ochrzczona”, że gadam. Ale jak tu powiedzieć po ukraiński, że to nie ja? Zresztą ten sam gość „ochrzci” mnie jeszcze kilka razy… Widać niedosłyszy. W cerkwi panuje modlitewna atmosfera, podsycona charakterystycznym śpiewem. Z ciekawszych rzecz, w nawie bocznej znajduje się kopia całunu turyńskiego. Pod cerkwią czatują na wychodzących staruszki z krówkami. Zresztą czatują przy wszystkich atrakcjach miasta. Krówki są podobno w czekoladzie, ciągutki, słodkie. Pech chce, że nie mają moich ulubionych, wolę te kruszące się. Fil mówi, że kruszą się tylko te, które są już przeterminowane…







Jedziemy przez Lwów, mijamy pomnik Stepana Bandery (podobno zawsze kręcą się koło niego mundurowi, na wypadek gdy ktoś chciał coś zrobić Stepanowi). Dla Ukraińców bohater, dla nas zdrajca. Z całej historii Bandery najbardziej zaciekawiła mnie jego śmierć, zginął w Monachium, wyrok wykonał agent KGP przy użyciu specjalnego pistoletu rozpylającego cyjanek.



Patriota, wróg, wyzwolenie, okupacja, walka o wolność, walka z wrogiem… Tak będzie do końca wyjazdu z interpretacją naszej wspólnej historii.

Wybieramy się na Cmentarz Łyczakowski, który jest najstarszą zabytkową nekropolią Lwowa, położoną we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród pięknego, specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. Został założony w 1786. Jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących w Europie do dziś. Dla porównania: Powązkowski w Warszawie w 1790, Cmentarz na Rossie w Wilnie został oficjalnie otwarty 6 maja 1801, Rakowicki w Krakowie i Père-Lachaise w Paryżu w 1803, Centralny w Szczecinie w 1899.










Maria Konopnicka



Gabriela Zapolska


Anna Gostyńska - polska aktorka



Salomea Kruszelnicka - wokalistka (sopranistka), jej imieniem nazwana jest Opera Lwowska



Ciekawe kogo właśnie zakopali?



Od wiosny 1919 w części cmentarza od strony Pohulanki utworzono Cmentarz Obrońców Lwowa (potocznie zwany "Cmentarzem Orląt Lwowskich") dla poległych w wojnach z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918−1920.









Śpimy w hotelu Światosław. Jedzenie ukraińsko paskudne, ale pokój… Jeśli królowa jest tylko jedna to ja wylosowałam królewskie łoże!