26 sierpnia 2012 - Białowieża

0

Puszcza Białowieska to istny Fangorn - las położony na północ od Rohanu, po wschodniej stronie Gór Mglistych, siedlisko Entów. Nazwa lasu wywodzi się od najstarszego enta, Fangorna, zwanego Drzewcem. Rohimowie nie wierzyli, iż jakiekolwiek istoty zamieszkują w tej puszczy. Drzewiec nazywał las Wstający, Ponury, Mroczny, Zmierzch… Bramą do Puszczy Białowieskiej jest Hajnówka.

Przez ciemny las udajemy się do Białowieży. Polecam wizytę w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego. Można zwiedzać z żywym przewodnikiem lub audio przewodnikiem. Wybieramy opcję numer 2, zwłaszcza, że zwiedzanie zaczyna się za 2 minuty. Muzea przyrodnicze kojarzą mi się w wyliniałym lisem i kupką gałęzi podczepioną do sufitu. Tym razem nic z tego, muzeum jest super! Poszczególne części przestawiają mieszkańców w ich naturalnym środowisku, światło, dźwięk, fotografie sprawiają, że czujemy się jak w lesie :-) Muzeum Przyrodniczo-Leśne jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych i równocześnie najstarszym, czynnym muzeum województwa podlaskiego. Naprawdę warto!

Wychodzę z muzeum i chcę zobaczyć żubry. Jedyne w miarę pewne miejsce to Rezerwat Pokazowy Żubrów. Choć jak można wyczytać ”Zwierzęta w Rezerwacie eksponowane są w warunkach półnaturalnych, w dużych zagrodach pokrytych naturalną roślinnością, mogą więc nie być widoczne przez cały czas”. Najpierw koniki polskie typu tarpan, wilki, potem żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), jelenie, a żubrów jak nie było tak nie ma. Następnie łoś, łosza, dziki i… są żubry w całej okazałości! Leniuchują, ale można je zobaczyć, jest nawet małe żubrzątko. Robią wrażenie!

Puszcza Białowieska po stronie polskiej i białoruskiej, została uznana przez UNESCO za jeden z niewielu na świecie obiekt Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego. To przerażające ale jest ostatnim naturalnym lasem Europy…






Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce

Na jednej ze wschodnich wsi...